Dnia 01 lutego 2019 roku w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy Dzień Regionalny, który jednocześnie był zakończeniem okresu kolędowego. Dzień Regionalny miał na celu pomóc dzieciom identyfikować się z tym miejscem, gdzie czujemy się bezpiecznie, gdzie mieszkali nasi przodkowie i cała nasza rodzina. Mała Ojczyzna to też kultura, według której jesteśmy wychowani, to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. W naszym przedszkolu pojawiły się  panie z KGW w Bystrej, ubrane w piękne stroje regionalne oraz pani Janina D. emerytowana dyrektor SP w Mesznej, które razem  z nauczycielkami (również w strojach regionalnych) przeniosły dzieci w dawne czasy.

W dniu 27 stycznia o godz.13.00 licznie zgromadzone na Placu Biwakowym dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w „X Bystrzańskich Godach – Kolędnicy Przebierańcy”,  organizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bystra „Bystrzańska Inicjatywa”. Pięknie przebrane przedszkolaki – kolędnicy wraz ze swoimi nauczycielkami tańcem, śpiewem i powinszowaniami

9 stycznia nasze przedszkole odwiedziła babcia Wiktorii - Pani Ula, która ubrana w piękny strój góralski przeniosła dzieci w dawne czasy. Babcia Ula przyniosła ze sobą drewniany, pięknie rzeźbiony kołowrotek, runo owcze, owczą skórę z długim i krótkim włosiem oraz różne wyroby z wełny. Opowiedziała dzieciom o długim procesie pozyskiwania wełny, a następnie pokazała jak na kołowrotku z runa owczego przędzie się wełnę pozyskując długie nitki.

20 grudnia coraz bardziej przybliżył wszystkich do oczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia, a to za sprawą magii tego dnia - przedszkolnej wigilii. Odświętnie ubrane przedszkolaki wraz z zaproszonymi gośćmi - proboszczami parafii w Bystrej  Krakowskiej i Śląskiej obejrzeli piękne jasełka góralskie w wykonaniu grupy IV „Tygryski”, śpiewały kolędy przy akompaniamencie pianina, dzieliły się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia: „W noc wigilijną w blasku świec melodia kolęd płynie w mrok, niech Wam przyniesie radości moc i wiele szczęścia na Nowy Rok”.