Narodowe Święto Niepodległości 22 listopada nasze przedszkolaki wzięły udział w Koncercie pieśni patriotycznych „Nasza Niepodległa z Sercem” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Serce dla Serca” w Kościele Świętej Trójcy w Bielsku -Białej.

 Prosimy, by 19 listopada dzieci przyszły ubrane na niebiesko.

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wcześniej, np. 19 listopada. Prosimy, aby 19 listopada dzieci przyszły ubrane na niebiesko, byśmy mogli świętować rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przyłączymy się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/polscy-uczniowie-swietuja-miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-wspolnie-z-unicef

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny - po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość.
W naszym przedszkolu od najmłodszych lat kształtujemy postawy emocjonalnego przywiązania do ojczystego kraju, staramy się rozwijać pozytywne zachowania społeczne i cechy charakteru dobrego Polaka- patrioty, wpajając szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 10 listopada z okazji Święta Niepodległości każda grupa odśpiewała (przygotowaną wcześniej) pieśń patriotyczną:
Dzieci recytowały wiersze patriotyczne oraz wspólnie (choć ze względu na wytyczne związane z Covid-19 oddzielnie) wzięliśmy udział w akcji #SzkołaDoHymnu, podczas której o godz.11.11 odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, przyjmując właściwą postawę „na baczność”. Wszystkie przedszkolaki tego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych.
Dzień Niepodległości był bardzo uroczystym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

Zapoznając dzieci z historią naszego regionu oraz upamiętniając wydarzenia i postacie historyczne,  w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta, starsze przedszkolaki odwiedziły miejsce pamięci dr Mariana Szarewskiego -płk. Wojska Polskiego oznaczonego Gwiazdą Śląska, Krzyżem Walecznym Śląska, Złotym Krzyżem Zasługi. Po zakończeniu swej działalności ideowo-niepodległościowej  ok. 1925 roku dr Szarewski osiadł w Bystrej i korzystając z leczniczego klimat wybudował w Bystrej Zakład Klimato-Leczniczy, w którego skład wchodziły 3 wille: Słoneczna, Dworek, Zacisze.

http://www.bystra.pl/kultura/bystra-i-znani-ludzie/dr-marian-szarewski/