Ten serwis internetowy używa plików cookies

 

Dnia 01 lutego 2019 roku w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy Dzień Regionalny, który jednocześnie był zakończeniem okresu kolędowego. Dzień Regionalny miał na celu pomóc dzieciom identyfikować się z tym miejscem, gdzie czujemy się bezpiecznie, gdzie mieszkali nasi przodkowie i cała nasza rodzina. Mała Ojczyzna to też kultura, według której jesteśmy wychowani, to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. W naszym przedszkolu pojawiły się  panie z KGW w Bystrej, ubrane w piękne stroje regionalne oraz pani Janina D. emerytowana dyrektor SP w Mesznej, które razem  z nauczycielkami (również w strojach regionalnych) przeniosły dzieci w dawne czasy.

 Panie z KGW przygotowały tradycyjne smaczne przekąski dla dzieci: maleńkie kanapeczki z jajecznicą „po furmańsku”, ze smalcem i kiszonymi ogórkami, słodkie rogaliki, maleńkie ciasteczka z serem i miodem, które dzieci „pałaszowały” z wielkim apetytem. Dużą frajdą był pokaz prania w balii z użyciem tary i szarego mydła, co demonstrowała pani Janka, a następnie każdy chętny przedszkolak mógł samodzielnie spróbować dawnego sposobu prania. Nie zabrakło  wspólnych z gośćmi dawnych zabaw kołowych: ”Budujemy mosty”, „Mam chusteczkę”,  ”Praczki”  „Chodzi lisek” itp. Goście zachwyceni byli naszym Kącikiem Regionalnym, urządzonym w holu przedszkolnym, gdzie przy pomocy rodziców dzieci i ich dziadków zgromadziliśmy dużą kolekcję  eksponatów. Dzień Regionalny zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem kolęd przy akompaniamencie akordeonu, na którym grała pani Ola. Dziękujemy gościom za uatrakcyjnienie naszej uroczystości a rodzicom za zadbanie o stroje góralskie lub elementy strojów góralskich, w których wystąpiły  nasze przedszkolaki. Dziękujemy !!!