Ten serwis internetowy używa plików cookies

 

„Wzdłuż i wszerz Polskę poznajemy - o Bałtyku dziś się dowiemy”. Realizując cykl zajęć „Krajobrazy Polski” 17 maja zaprosiliśmy do przedszkola pana Piotra Pielesza – marynarza, który na niejednym statku i po niejednym morzu pływał, ale najbardziej ukochał Bałtyk i jacht szkoleniowy „Zawisza Czarny”.

Nauczycielki skręcały balonikowe cudaki, a pani Karolina zamieniała buzie dzieciaków w motylki, żabki, biedronki itp. sprawnie malując je farbami. Ponieważ pogoda dopisała, Opowiadał, w iście marynarskim stylu - o pięknie naszego morza, falach, sztormach i jego mieszkańcach. Pokazywał i objaśniał elementy wyposażenia jachtu, mobilizując do zapamiętania nazw: szekla, cuma, bulaj, ster, krętlik. Objaśniał znaczenie bandery na statku pokazując tę, która opłynęła z nim wiele mórz (nasza polska - biało – czerwona z orłem). Uczył knagować, klarować i wybijać szklanki na dzwonie, objaśniając ich znaczenie. Było wspólne śpiewanie szant i pieśni kubryku (piosenek żeglarskich) przy akompaniamencie granym na gitarze przez gościa oraz czynne poznawanie zawodu marynarza: przenoszenie cumy (bardzo gruba lina), wybijanie szklanek i poszukiwanie bursztynu w miękkim, delikatnym, przywiezionym z Łeby piasku. Spotkanie wzbudziło u dzieci tyle emocji, że każdy chce zostać marynarzem. Już czekamy na następne…