1. Celem niniejszej Procedury są:
- zapewnienie bezpieczeństwa oraz higienicznych warunków dzieciom oraz kadrze sprawującej opiekę nad podopiecznymi w placówce oświatowej,
- zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
2, Procedura obowiązuje od 1 września 2020r. do odwołania i jest aktualizowana zgodnie z wchodzącymi w życie wytycznymi oraz rozporządzeniami.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty;
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (z późń.zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
§1
Zasady pracy przedszkola
- Przedszkole czynne jest w godzinach od 6.30 do 17.00 i funkcjonuje w trybie dostosowanym do wymogów zachowania środków bezpieczeństwa i higieny zgodnie z wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z 19 listopada 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – V aktualizacja.
- Ze względów organizacyjnych prosimy przyprowadzać dzieci najpóźniej do 8.40.
- Godziny posiłków: 9.00 – śniadanie, 12.00 - obiad, 14.30 – podwieczorek.
- Przedszkole realizuje bezpłatne godziny dydaktyczno-wychowawcze od 8.00 do 13.00.
- W grupie przebywa 25 dzieci.
- Każda grupa powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, która jest systematycznie wietrzona.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
- Z sali usunięte zostały przedmioty, których skutecznie nie można uprać lub zdezynfekować.
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- W miarę możliwości organizacyjnych zapewnia się organizację pracy, aby poszczególne grupy nie stykały się ze sobą.
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu.
- W placówce należy ograniczyć przebywanie osób trzecich do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk, osoby zdrowe).
- Kontakty z rodzicami i interesantami ograniczone są do niezbędnych, preferowane telefonicznie pod numerem 33 8171363 lub za pomocą poczty elektronicznej e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Od 1 września przedszkole prowadzi zajęcia stacjonarne, w przypadku wprowadzenia strefy czerwonej organizacja zajęć odbywać się będzie zgodnie z decyzją MEN i wytycznych GIS oraz Powiatowej Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Placówka oświadcza, że wdrożyła i stosuje wszelkie procedury bezpieczeństwa związane z pandemią wirusa COVID-19 oraz dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem.
- Pracownicy mają obowiązek przestrzegać procedur wdrożonych w przedszkolu.
§2
Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci
- Rodzic przyprowadza dziecko do przedszkola na własną odpowiedzialność, z pełną świadomością obostrzeń sanitarnych wprowadzonych w placówce.
- Pracownicy mający bezpośredni kontakt z rodzicami/opiekunami przyprowadzającymi dzieci do przedszkola obowiązkowo posiadają maseczki.
- Do placówki przyprowadzane są dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Dzieci do przedszkola przyprowadzane są przez osoby zdrowe (1 rodzic z dzieckiem/dziećmi).
- Rodzice/opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci w odniesieniu do pracowników przedszkola oraz innych rodziców powinni zachować dystans min.1,5 m., przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Pracownik przedszkola odbiera dziecko w tzw. „Strefie Rodzica” (miedzy 1 a 2 drzwiami wejściowymi).
- Rodzice w związku z obostrzeniami proszeni są o nie wchodzenie do budynku przedszkolnego.
- W szatni pracownicy przedszkola pomagają dzieciom w czynnościach samoobsługowych i odprowadzają do grupy – analogicznie sytuacja wygląda podczas odbierania dziecka po zgłoszeniu odbioru dziecka za pomocą domofonu.
- Dzieci odbierane są przez rodziców/opiekunów w „Strefie Rodzica”.
- W „Strefie Rodzica” może przybywać max. 2 rodziców w odstępie 1,5 m, pozostali proszeni są o oczekiwanie przed wejściem do budynku z zachowaniem dystansu i środków ostrożności.
- Rodzic/opiekun proszony jest ograniczenie czasu przebywania z dzieckiem do minimum, aby umożliwić sprawne przyprowadzanie i odbieranie dzieci.
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego (pierwsze dwa tygodnie) rodzic/opiekun za zgodą dyrektora placówki może wejść na teren placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Ze względu na wytyczne GIS należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców/opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
- Rodzic zobowiązany jest dostarczyć zaktualizowane dane kontaktowe w celu zapewnienia szybkiej komunikacji z wychowawcą grupy.
- Osoby wchodzące na teren przedszkola zobligowane są do zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki oraz dezynfekowania rąk płynem dezynfekującym z dozownika umieszczonego w „Strefie Rodzica”.
- Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do niezwłocznego odebrania dziecka w przypadku poinformowania przez nauczyciela o jakichkolwiek objawach chorobowych występujących u dziecka.
- Dziecko przyprowadzane i odbierane jest wyłącznie przez rodziców/opiekunów prawnych lub osoby upoważnione przez rodzica/opiekuna prawnego.
- Wejście na teren Przedszkola odbywać się bramką od strony parkingu dla rodziców przy ul. Przedszkolnej.
- Po odebraniu dziecka rodzice/opiekunowie zobowiązani są o opuszczenie ogrodu przedszkolnego.
§3
Higiena, dezynfekcja, środki ochrony
- Przed wejściem do budynku osoby dorosłe mają obowiązek zdezynfekować ręce i założyć maseczkę ochronną zakrywającą usta i nos.
- Dzieci po wejściu do placówki myją ręce wodą z mydłem.
- Z sal przedszkolnych zostały usunięte wszystkie przedmioty trudne do dezynfekcji (pluszaki, dywany, lalki, natomiast puzzle i książki podlegają 2-dniowej kwarantannie), pozostałe zabawki są myte i dezynfekowane.
- Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – klamek, poręczy, powierzchni płaskich.
- Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet.
- Czynności porządkowe i dezynfekujące odbywają się zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora, zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniach środków dezynfekujących i rejestrowane są w odpowiednich kartach codziennych czynności porządkowych (załącznik nr 3i 4 do Zarządzenia nr 1/2020/2021).
- Sale, w których przebywają dzieci są wietrzone.
- Do wycierania rąk, dzieci i pracownicy używają ręczników jednorazowych.
- Dyrektor lub wyznaczona przez niego osoba monitoruje codzienne prace porządkowe.
- Wielorazowe naczynia i sztućce myte są w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 6.0◦C lub wyparzane.
- Na terenie placówki zawieszone zostały instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Na tablicy w „strefie rodzica” oraz w holu znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie Placówki.
§4
Żywienie i opłaty
- Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie placówki.
- Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem zajmującym się dziećmi.
- Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60OC lub je wyparzać.
- Posiłki dzieciom podają woźne oddziałowe poszczególnych grup.
- Dzieci spożywają posiłki przy stolikach, na wyznaczonych, stałych miejscach. Po zakończeniu posiłku woźna oddziałowa zbiera naczynia oraz sztućce i odkłada na stolik przed wejściem do kuchni.
- Opłaty za przedszkole wnosi się przelewem na numer konta bankowego podanego w deklaracji przyjęcia dziecka do przedszkola.
§5
Organizacja pracy, obowiązki dyrektora i pracowników
- Dyrektor instruuje pracowników o sposobie zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 oraz stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia.
- Dyrektor zapewnia taką organizację, która uniemożliwi stykania się ze sobą poszczególnych grup dzieci, a dana grupa będzie przebywać w wyznaczonej, stałej sali.
- Dyrektor organizuje działalność Przedszkola zgodnie z wytycznymi MZ, GIS i MEN.
- Do grupy przydzieleni są stali nauczyciele i woźna oddziałowa.
- Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z nauczycielami ani dziećmi.
- Pracownicy przedszkola powinni zachować dystans między sobą min. 1,5 m.
- Nauczyciel zobowiązany jest do omówienia z dziećmi zasad przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19 i zwracania uwagi na ich przestrzeganie, częste mycie rąk, zasłaniania ust chusteczką lub łokciem podczas kichania.
- Nauczyciel zobowiązany jest do zwracania uwagi na częste i regularne mycie rąk przez dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety.
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich - optymalnie na terenie podmiotu, a gdy nie ma takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.
- Zebrania przeprowadzane będą w grupach przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości pomiędzy osobami (min. 1,5 ).
§6
Zadania i obowiązki rodziców
- Rodzice zobowiązani są do przyprowadzania wyłącznie dzieci zdrowe – bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych. Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci – dziecko nie zostanie wpuszczone do przedszkola. Zaleca się w takiej sytuacji kontakt z lekarzem.
- Jeśli dziecko sugeruje objawy chorobowe, a podczas mierzenia przesiewowego temperatura dziecka będzie wynosiła 37,2ºC lub więcej rodzic zobowiązany jest niezwłocznie odebrać dziecko do domu.
- Zakazuje się przyprowadzania do przedszkola dziecka, jeżeli domownik przebywa na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodziców prosi się o wpajanie dzieciom zasad higieny (unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk woda z mydłem oraz nie podawanie ręki na powitanie) oraz zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
§7
Postępowanie z odpadami wytwarzanymi w czasie ochrony przed koronawirusem
Odpady wytworzone przez pracowników przedszkola takie jak środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane w miejscu pracy w celu minimalizacji ryzyka zagrożenia i rozprzestrzeniania się wirusem COVID-19 są gromadzone w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/ worka na odpady zmieszane.
§8
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- W przedszkolu jest wyznaczone i przygotowane (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika Przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar, biegunka, utrata węchu lub smaku), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
- Nauczyciel/dyrektor ma obowiązek natychmiast powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora oraz rodziców/opiekunów prawnych dziecka, Kuratorium Oświaty, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz organ prowadzący.
- Wskazany przez dyrektora placówki pracownik kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z danej grupy.
- Rodzice izolowanego dziecka niezwłocznie odbierają je z przedszkola w „Strefie rodzica”.
- Pracownicy podmiotu zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
Przepisy końcowe:
1. Procedury bezpieczeństwa obowiązują w przedszkolu od dnia 1 września 2020 roku do czasu ich odwołania.
2. Wszyscy pracownicy Przedszkola oraz rodzice/opiekunowie dzieci zobowiązani się do ich ścisłego stosowania i przestrzegania.
-
TELEFONY KONTAKTOWE
33-8160 012 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej
999 Pogotowie Ratunkowe
33-8171 242, 33-8170 832 – Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wilkowicach
33-499 00 77, 79, 80 Gmina Wilkowice
33-812 26 45 Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej